808 چیه و چه فرقی با Bass داره؟

طرفداران و کسانی که به تولید موسیقی پاپ و هیپ هاپ می‌پردازند قطعا نام درام 808 را شنیده اند. درام 808 یکی از درام‌هایی است که در موسیقی مدرن بیشترین استفاده از آن می‌شود و بسیاری از آهنگ‌ها و آلبوم‌هایی که امروزه تولید می‌شوند با استفاده از این درام تولید می‌شوند. اما این درام دقیقا چیست و چرا نام 808 بر روی آن گذاشته شده است؟

صدایی که امروزه به عنوان درام 808 از آن یاد می‌شود، در واقع صدایی است که از درام ماشین‌های 808 در دهه 80 میلادی داشتند. از آن زمان، درام ماشین‌های زیادی تولید و عرضه شده است. اما Roland TR-808 یکی از اولین درام ماشین‌هایی بوده است که قابلیت program شدن را دارد. می‌توان درام ماشین 808 را یکی از مهم‌ترین و پر طرفدارترین درام ماشین‌های تاریخ دانست.

صدایی جدید برای هیپ هاپ و آر اند بی

ترک هایی که در اوایل دهه ی هشتاد میلادی عرضه می شدند بیشتر بر پایه ی سمپل های درام بودند و به همین جهت ریتم های قابل برنامه ریزی TR-808 موجب تمایز این دو قطعه ی موسیقی شد. رفته رفته پرودوسرهای بیشتری از 808 استفاده کردند و در سال های بعد اتفاقات جذاب تری رخ داد. از آن به بعد تا سال 1985 بیس درام ها صدای پر حجم تر و کشش بیشتری پیدا کردند. پرودوسرها تازه داشتند پتانسیل های 808 را درک می کردند و از بیس درام به عنوان یک صدای بیس در کارهایشان بهره می بردند.

کیک درامی که می خواست بیس باشد

مشخص کردن این که پرودوسرها دقیقا از چه زمانی شروع کردند که از بیس درام 808 به عنوان یک اینسترومنت بیس استفاده کنند دشوار است، اما قطعا می توان گفت که تا آخر دهه ی 1980، پرودوسرها بسیار علاقمند شده بودند که کشش بیس درام ها را افزایش دهند. طولی نکشید که پرودوسرهای مبتکر یاد گرفتند که بیس درام ها را روی نت های مختلف کوک کنند، آن ها را با سمپل ورک استیشن های نسل جدید مانند Akai MPC سمپل کنند و سپس آن را مانند یک اینسترومنت بیس به صورت کروماتیک اجرا کنند. برخی پرودوسرها حتی صدای بم تام ها را به عنوان بیس درام استفاده می کنند و بیس درام را کاملا بجای بیس لاین مورد استفاده قرار می دادند.

808 در حال حاضر عملاً یک اصطلاح فراگیر است که به سازهای باس به ویژه در تولید هیپ هاپ و رپ  و ترپ اشاره دارد، 808 با بیس چه تفاوتی دارد؟

تفاوت بین 808 و باس در این است که "808" با الهام از Roland TR-808 برای توصیف صدای باس و kick در زمینه موسیقی هیپ هاپ استفاده می شود، در حالی که اصطلاح  باس، به هر ابزاری اطلاق می شود که هدف آن پر کردن سطح بم موزیک باشد.

کلمه "808" کمی خاص تر از "باس" است، زیرا بیشتر به باس مصنوعی در موسیقی هیپ هاپ و رپ اشاره دارد. این بر اساس kick از رولند TR-808 است، اما این کلمه اکنون کاملاً به چیز دیگری تبدیل شده است که سازهای کامل به 808 اختصاص داده شده است.  از سوی دیگر، "باس" می تواند به گیتار باس و سینت سایزر باس اشاره داشته باشد، بدون اینکه 808 نامیده شود.

تفاوت های اصلی بین 808 و باس،  808 به kick از TR-808 اشاره دارد در حالی که "باس" نه

صدای TR-808، بیشتر در موسیقی رپ و به طور خاص تر، ترپ استفاده می شود. در واقع، بسیار رایج است که مردم از کلمه "808" به جای هر درام باس و ضربه ای که در یک آهنگ رپ یا پاپ استفاده می کنند.

 هر 808 یک ساز "باس" است، اما هر ساز باس، "808" نیست.

808 در زمینه موسیقی هیپ هاپ و پاپ مدرن استفاده می شود.

مردم از اصطلاح "808" فقط برای توصیف این صدا در تولید هیپ هاپ و رپ استفاده می کنند. به غیر از این دو ژانر (و شاید هم پاپ)، نمی‌شنوید که کسی از این اصطلاح استفاده کند.

در بیشتر موارد، نمی‌شنوید که کسی در ژانرهایی مانند راک، متال، جاز یا هر چیز دیگری مانند آن بیس را "808" بنامد، زیرا معنای آنها کاملاً متفاوت است. 808 معمولاً درام باس و کیک است که با هم کار می کنند، و نه فقط یک ساز خاص مانند باس، کنترباس یا ویولن سل.

باس همچنین می تواند برای توصیف فرکانس های پایین استفاده شود

اصطلاح "باس" همچنین می تواند برای توصیف فرکانس های خاص استفاده شود، همیشه در فرکانس های پایین و بم . برای مثال، اگر شما یک مهندس میکس هستید و کسی گفته است که باس بیشتری می‌خواهد، به این معنی است که یا ساز واقعی باس (یا همه سازهای دیگر را پایین می‌آورید) یا وارد پلاگین EQ می‌شوید فرکانس های باس بیشتری را در آنجا اضافه کنید. بدیهی است که نمی توان همان چیزی را در مورد کلمه "808" گفت،  کلمه ای نیست که برای توصیف فرکانس های پایین در یک آهنگ استفاده شود.

از باس بیشتر به عنوان  ساز استفاده  می شود و 808 بصورت VST ها و پلاگین ها

باس همچنین برای اشاره به سازهای خاص معمولاً یاهمانطور که در بالا ذکر کردم - فرکانس های پایین استفاده می شود. ممکن است از این اصطلاح برای صحبت در مورد کنترباس، ویولن سل، گیتار باس و باس ایستاده یا هر یک از آن سازهای قدیمی تر استفاده کنید. از سوی دیگر، 808 ها تقریباً همیشه به نظر می رسد که به نوعی ابزار رایانه ای مانند یک پلاگین، یک VST یا نرم افزار دیگری که دانلود می کنید و با رایانه خود استفاده می کنید، اشاره می کنند. در گذشته، به معنای واقعی کلمه به TR-808 از رولند اشاره داشت.

"808" ،  BASS است یا KICK ؟

در اصطلاح موسیقی مدرن، وقتی مردم می گویند 808، معمولاً به صدای باس 808 اشاره می شود. با این حال، صدای اصلی که در TR-808 یافت می شود، یک kick بود که  بسیار متفاوت از آنچه در موسیقی مدرن می شنویم است.

 

در تصویر بالا نمونه ای ازیک سمپل پک صدای های دارم 808 رئ مشاهده می کنید، بصورت خاص تر بیس های 808 هم مشخص شده و شکل Wave  نمونه هایی از 808 هم نمایش داده شده است. خلاصه ترین تعریف 808 میشه صدای بیس تو آهنگ های ترپ

 

آهنگ های lil pump، Drake،kayne West،Migos  و بقیه Trap  هارو گوش کنید و به صدای 808 و چیدمان های آن بیشتر دقت کنید و از آن لذت ببرید.

 

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده
سبد خرید